ACEM meditacija – veiksmingas būdas sau padėti

Birželio pradžioje, pirmąjį šios vasaros savaitgalį, dalyvavau ACEM meditacijos mokymuose, kitaip dar vadinamais atsiskyrimu (angl. retreat). Mokymai vyko Trakų rajone esančioje sodyboje, gražios gamtos apsuptyje, netoli ežero. Tai buvo puiki galimybė pabėgti nuo didmiesčio skubos ir šurmulio, o taip pat trumpam sustoti ir pažvelgti į save. Buvome 19 žmonių. Užsiėmimus savanoriškais pagrindais (!) vedė instruktoriai iš Norvegijos, kurioje, beje, ir atsirado ACEM meditacija. Viena dalyvių grupė buvo skirta pradedantiesiems. Jie klausėsi įvado ir pirmą kartą praktiškai išmėgino meditaciją. Kita grupė buvo skirta pažengusiems, į kurią patekau ir aš. Mes mėginome medituoti ilgiau nei įprastai: non-stop 3 valandas, vietoj įprastų 30 arba 45 minučių. Po meditacijos savo patyrimą aptardavome grupėje.

Meditacija – mokytis priimti
Po šio atsiskyrimo jaučiausi pailsėjęs, gavau naujų įžvalgų apie tai, kuo meditacija gali padėti žmonėms. Man ypač vertingi buvo meditacijos patyrimo aptarimai grupėje. Pastebėjau, kad meditacija gali būti labai naudinga žmonėms, kurie yra linkę į padidintą kontrolę ir nerimą. Jiems išties naudinga mokytis priimti ir neišsigąsti visko, kas iškyla iš pasąmonės, taip pat įvairių, keistų, neįprastų savo vidinių būsenų, minčių, jausmų ir patyrimų. Pajutau, kad ir pats galiu tame tobulėti – ramiau reaguoti netikėtose situacijose, daugiau leisti sau patirti besikeičiančią gyvenimo tėkmę, ugdyti savyje labiau priimančią nuostatą į tai, kas vyksta mano gyvenime. Dėl to jaučiuosi įkvėptas bei norisi daugiau skirti laiko meditacijai.
Savipagalbos būdas, kuris gali padėti stiprinti jūsų psichinę sveikatą
Dalinuosi savo mintimis apie meditaciją, nes noriu, kad ir jūs atrastumėte veiksmingų būdų, kurie gali padėti stiprinti jūsų psichinę sveikatą, galbūt net įveikti psichikos sutrikimus. O meditacija – tai vienas iš tų būdų. Taip pat pastebiu, kad žmonės dar per mažai išnaudoja galimybes patys sau padėti. Norisi paraginti daugiau domėtis įvairiais veiksmingais savipagalbos būdais. Esu įsitikinęs, kad norėdamas sužadinti jūsų norą išbandyti veiksmingą savipagalbos būdą, turiu pats juo tikėti bei būti jį išbandęs. Todėl ir pradedu nuo savęs ☺ Beje, man svarbu ir tai, kad ACEM meditacija tinkama nereligingiems žmonėms. Dėl to jos pritaikymas yra gana universalus ir tinkamas daugeliui. Tikiuosi, kad šis meditavimo būdas jums taip pat gali tikti ir patikti.
ACEM meditacijos poveikis priklauso nuo to, ko siekiame ir kiek jai skiriame laiko
ACEM meditacijos poveikis priklauso nuo to, ko žmogus siekia medituodamas ir kiek skiria laiko meditacijos praktikai. Mus mokė, kad jei medituoji retkarčiais pagal poreikį, tai meditacija gali padėti atsipalaiduoti. Jei patiriate ilgiau trunkantį stresą, tai galima dažniau medituoti ir tai jums gali padėti lengviau jį įveikti bei išlaikyti vidinę pusiausvyrą. Jei sistemingai ir dažnai medituosite (kasdien po 45 min. arba 2 kartus per dieną po 30 min.), meditacija taps jūsų gyvenimo būdo dalimi. Ji gali padėti jums augti kaip žmogui: labiau pažinsite save, turėsite gilesnių įžvalgų apie save ir gyvenimą, gyvensite sąmoningesnį gyvenimą. Taigi rezultatas priklauso nuo to, ko mes norime ir kiek galime skirti laiko meditacijai.
Veiksmingumas pagrįstas moksliniais tyrimais
Moksliniai tyrimai jau ne kartą pagrindė meditacijos veiksmingumą. Meditacija laikoma veiksmingu pagalbos būdu, kuris padeda įveikti depresiją. Pavyzdžiui, S. Anells ir kiti (2016) atliko sisteminę mokslinės literatūros apžvalgą apie medicinoje taikomų smegenų atvaizdavimo priemonių galimybes nustatant meditacijos poveikį depresijai. Išvadose teigiama, jog mokslininkai smegenų atvaizdavimo priemonėmis įrodė meditacijos poveikį depresijos fiziologinėms priežastimis (!): meditacija užkerta kelią depresijos atsiradimui bei turi gydomąjį poveikį sergantiems depresija. Taip pat teigiama, jog meditacija yra perspektyvi alternatyva klinikiniam depresijos gydymui vaistais.
Ieškokite labiausiai jums tinkamos meditacijos praktikos

Remiantis asmenine meditavimo patirtimi, galiu tik patvirtinti, kad tai išties veiksmingas būdas padedantis jaustis geriau. Meditavimo praktikų yra įvairių, o ACEM meditacija yra tik viena iš daugelio. Susidomėjus galima daugiau pasigilinti į šią temą ir ieškoti jums labiausiai tinkamos meditacijos praktikos. Pavyzdžiui, šiuo metu labai populiarus dėmesingas įsisąmoninimas (angl. mindfulness). Pasidomėkite. Taip pat siūlau geriau patiems praktiškai išbandyti, negu daug skaityti apie meditaciją ☺

Daugiau informacijos apie ACEM meditaciją galite rasti oficialiame interneto puslapyje.

Straipsnis „Šeši pagrindiniai faktai apie Acem meditaciją.

ACEM meditacija facebook’e:

Antanas Mockus
klinikinis psichologas

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras