DEPRESIJOS GIDAS
Depresija – kas tai?
Kuo skiriasi liūdesys nuo depresijos?
Depresija serga iki 20% išsivysčiusių šalių gyventojų, tai viena pagrindinių savižudybės ir savęs žalojimo priežasčių. Dalis visuomenės depresiją vertina kaip tingulį, pesimizmą ar tiesiog sunkų asmens charakterį, todėl sergantieji kartais nesulaukia paramos ir pagalbos, kuri yra būtina sunkiu gyvenimo laikotarpiu.
Paskutiniu metu jaučiatės prislėgtas, dirglus, darbe ar asmeniniame gyvenime užgriuvo sunkumai? O gal kartais net pajuokaujate, kad Jums depresija? Jei prasta ir pesimizmu persmelkta nuotaika kitą rytą ar po kelių dienų praeina, tikriausiai tai buvo tik sunkus gyvenimo etapas, kuris pasitaiko visiems. Tačiau, jei jau kelias savaites ar daugiau jaučiatės liūdnas, nebeturite motyvacijos ir niekur nenorite eiti iš namų, pastebite savyje kitus depresijos požymius – vertėtų tai vertinti rimtai ir ieškoti pagalbos.
Depresija – tai itin prislėgta bloga nuotaika, interesų ir malonumo jausmo praradimas, kurį lydi sulėtėjęs mąstymas ir judesiai, negalėjimas sukoncentruoti dėmesio, gerai išsimiegoti, o į mintys kupinos savęs nuvertinimo, savigraužos ir kaltės. Išsamų depresijos požymių sąrašą rasite čia: depresija požymiai.
Priešingai nei nusivylimas ar liūdesys, kad kažko nepavyko įgyvendinti, depresija gali užklupti netikėtai, kartais be jokios tuo metu akivaizdžiai matomos priežasties. Depresija gali paveikti jausmus, mintis, kūno funkcijas, kasdieninį gyvenimą, santykius su artimais žmonėmis ir kolegomis. Tokiu atveju grįžti į lengvesnes būsenas be tinkamos pagalbos gali būti neįmanoma. Svarbiausia – rimtai vertinti savo sunkumus, laiku kreiptis profesionalios pagalbos, parinkti tinkamą kompleksinį gydymą, į kurį būtų įtraukti Jums tinkami įveikimo ir savipagalbos būdai. Atminkite, kad depresija – tai būsena, kurią galite įveikti, jei nebijosite sau pripažinti, kad sunku ir kad Jums reikia pagalbos.
Depresija – tai ne bloga nuotaika ar uždaras gyvenimo būdas, tai – itin sunki ir įvairias jūsų gyvenimo sferas paveikianti būsena, nuo kurios niekas nėra apsaugotas. Šiandien žinome apie veiksmingus gydymo būdai bei priemonės, todėl labai svarbu nebijoti savo ligos ir ieškoti pagalbos. Kuo anksčiau bus nustatyta diagnozė ir pradėtas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad greitai pasveiksite, liga neatsinaujins ir neįgis sunkios formos, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, Jūsų tarpasmeninius santykius, darbingumą, gebėjimą save realizuoti ir vertinti pozityviai.
Depresijos diagnostika
Bloga nuotaika ar dirglumas – tai natūrali žmogaus reakcija į neigiamus dalykus ar sėkmingai neįgyvendintus planus, tačiau tai tikrai nereiškia, kad sergate depresija. Depresinis sutrikimas gali būti diagnozuotas tada, kai žmogų bent kelias savaites vargina prislėgta ir liūdna nuotaika, energijos stoka bei apatija aplinkai. Taip pat dažnai pasireiškia ir papildomi simptomai: interesų susiaurėjimas, malonumo pojūčio netekimas, miego sutrikimai ir pan. Tačiau net ir tokiu atveju, jei dalis depresijos simptomų tinka, depresiją ir jos sunkumo lygį gali diagnozuoti tik gydytojas psichiatras, įvertinęs Jūsų būseną, savijautą ir simptomus, kuriuos patiriate.
DEPRESIJOS GIDAS
Patiriantiems depresiją
Artimiesiems
Depresijos įveikimas