DEPRESIJOS GIDAS
Kaip padėti sau, kai mano artimasis serga depresija?
1. Pasirūpinkite, kad sergantis depresija asmuo sulauktų profesionalios pagalbos.
Tai būtina ir svarbu ne tik jam, bet ir Jums. Negalite išgydyti kito depresijos savarankiškai ir negalite išspręsti kito sunkumų. Greičiausiai prireiks gydymo vaistais ir/ar psichoterapijos. Nors galite suteikti emocinę paramą, tačiau nesusigundykite terapeuto vaidmeniu. Toks vaidmuo nėra naudingas jums abiems.
2. Nepriimkite asmeniškai.
Jei jis/ji Jumis nesidomi, tai nereiškia, kad nebemyli ar esate neįdomus. Depresija sergantis žmogus nebepatiria džiaugsmo tuo, kas anksčiau jį džiugino ir dėl to labai kenčia. Jums tuo tarpu taip nėra lengva, nes galite jaustis atstumtas, paliktas ir nemylimas. Jei artimojo užsidarymą ir nenorą bendrauti suprasite kaip depresijos simptomą, bus lengviau tokio elgesio nesieti su savimi.
3. Domėkitės liga.
Domėkitės liga, nes tai padeda suprasti, kas vyksta su Jūsų artimuoju ir su Jūsų santykiais. Dauguma žmonių neturi jokių žinių apie tai, ką reiškia sirgti tokia liga, kaip depresija. Ir nepaisant to, visuomenėje apstu mitų apie šią ligą, ir juos labai nesunku supainioti su realybe. Tam, kad nepradėtumėte vadovautis plačiai paplitusiais klaidingais įsitikinimais, kurie gali pakenkti Jūsų artimajam, Jums ir Jūsų santykiams, – domėkitės liga. Skaitykite apie jos simptomus ir priežastis. Tai ne tik padės Jūsų artimajam jaustis priimtu ir suprastu, bet gerokai palengvins ir Jūsų buvimą šalia.
4. Pasirūpinkite savimi ir savo emocine sveikata.
Jei kas nors serga depresija itin artimoje aplinkoje ir su tuo susiduriate kasdien, o dar jei žmogus nesutinka gydytis arba gijimo procesas yra ilgas ir lėtas, Jūsų krūvis yra dvigubas. Paprastai ant Jūsų pečių sugula didesnė dalis buitinių rūpesčių, nes sergantysis nebegali nuveikti tiek, kiek galėjo anksčiau. Jau vien tai sunku ištverti. O kur dar emocinė našta… Norite padėti mylimam žmogui, jį palaikyti, bet gali būti, kad jis su jumis nesikalba arba nesijaučia geriau, net jei labai stengiatės. Gali būti ir atvirkščiai: jis nuolat kalba ir skundžiasi, o tai, ką girdite, jus gąsdina ir neatitinka tikrovės. Pykstate, jaučiatės vienišas, nesuprastas ir nusivylęs, pavargęs nuo padidėjusio emocinio ir buitinio krūvio. Labai svarbu suprasti, kad ne tik sergančiajam, bet ir jums dabar reikalinga parama ir palaikymas, supratimas. Tad aktyviau nei iki šiol pasirūpinkite, kad kasdien skirtumėte laiko poilsiui, mėgstamiems užsiėmimams, pokalbiams su supratingais draugais arba, jei jaučiate, kad visa tai nepadeda atgauti pusiausvyros – psichologo konsultacijoms.
5. Jūsų jausmai normalūs.
Nesunku, esant šalia sergančio depresija žmogaus, paskęsti jo problemose ir pamesti iš akių savo poreikius. Nuolatinis buvimas šalia depresiško žmogaus veikia ir Jūsų nuotaiką. Taip pat tai gali užkabinti Jūsų paties emocinius sunkumus. Neignoruokite to, kad jaučiatės bejėgis, piktas, pavargęs ar prarandate viltį. Tai visiškai normalūs išgyvenimai. Jei turite pakankamai savo paties sunkumų, kuriuos reikia spręsti, negalite būti pilnai prieinamas artimajam. Tai taip pat visiškai suprantama. Nesinaudokite artimojo problemomis, kad pabėgtumėte nuo savųjų.
Pastebėkite, kuomet Jūsų pastangos padėti kitam pradeda trukdyti Jums džiaugtis gyvenimu ar pasirūpinti tuo, kas Jums pačiam svarbu. Jei sergantis depresija artimasis tampa nuo Jūsų pernelyg priklausomas, tai nėra sveika nei vienam iš Jūsų. Jei jaučiate, kad Jus ima rimtai įtakoti artimojo liga, ieškokite psichologinės pagalbos sau.
6. Leiskite laiką atskirai nuo sergančio depresija žmogaus.
Nors esate puikus draugas suteikdamas emocinę ir kitokią reikalingą paramą sergančiam artimajam, skirkite laiko sau. Palaikant kitą ypatingai svarbu pasirūpinti tuo, kad rastumėte laiko džiaugtis sveiku ir atpalaiduojančiu gyvenimu. Susitikite su draugais ir giminaičiais, kurie neserga depresija, mėgaukitės jų kompanija ir laiku kartu.
7. Raskite laiko juokui 🙂
Jei negalite pasijuokti kartu su sergančiu depresija artimuoju, skirkite laiko susitikti su linksmais draugais, pažiūrėkite komediją arba paskaitykite ką nors juokingo internete.
8. Nesijauskite kaltas, kad mėgaujatės gyvenimu.
Jūsų draugas serga depresija, o Jūs – ne. Ir Jūs tikrai galite legaliai mėgautis savo gyvenimu. Priminkite sau, kad jei nesijausite, kaip įmanoma geriau, negalėsite padėti ir kitam.
9. Nesate atsakingas už kito žmogaus savijautą ir sveikatą.
Galite domėtis, galite padėti, galite siūlyti savo pagalbą, bet nesate atsakingas už kito sprendimus, savijautą ir sveikimą.
DEPRESIJOS GIDAS
Patiriantiems depresiją
Artimiesiems
Depresijos įveikimas