DEPRESIJOS GIDAS
Kaip kalbėtis su sergančiu depresija artimuoju?

1. Būkite geras klausytojas.

Geriausia, ką galite padaryti – klausytis savo mylimo žmogaus, kai jis pasakoja apie tai, kaip jaučiasi. Būkite pasiruošęs išgirsti tai, ką jis gali pasakyti. Kenčiantis žmogus kupinas sunkių minčių ir jausmų, kuriuos girdėti gali būti nelengva. Neskubėkite teisti ar vertinti to, ką girdite, net jei išsakomos mintys skamba mažų mažiausiai nerealistiškai. Tai tik uždarys tarp Jūsų pravertas pasitikėjimo duris ir Jūsų artimasis liks vienas savo kančioje.

2. Galite pirmas pradėti pokalbį.

Galite sakyti „Pastebėjau, kad pastaruoju metu nekaip jautiesi, esu sunerimęs dėl tavęs“. Galite išvardinti pastebėtus depresijos simptomus, pvz. „Atrodai labai pavargęs ir prislėgtas pastaruoju metu. Kaip tau sekasi, kaip iš tiesų jautiesi?“

Suvokite, kad Jūsų mylimas žmogus gali nebūti atviras tame, kaip blogai jis iš tiesų jaučiasi. Daugelis žmonių gėdijasi savo būsenos ir jausmų ir juos bando slėpti arba pagražinti. Jei į klausimą „Kaip jautiesi?“ sergantysis atsako „Gerai“, pagalvokite kaip dar galite paklausti, kad išgirstumėte nuoširdesnį atsakymą.

3. Skirkite pokalbiui 100% savo dėmesio.

Būkite atidus, padėkite į šalį telefoną ir knygas. Iš tiesų būkite šalia!

4. Ką būtent sakyti kalbant su sergančiuoju?

Dažnai artimieji klausia, ką būtent sakyti kalbant su sergančiuoju. Svarbiausia būti jautriu ir dėmesingu, tuomet tinkami žodžiai ateina patys ir jų nereikia ilgai ieškoti. Tačiau, jei taip nenutinka, visada galite sakyti ką nors panašaus į šiuos žodžius:

 • „Nesi vienas visame tame, aš čia su tavimi.“
 • „Suprantu, kad tu sergi ir tai sukelia tokius sunkius jausmus ir mintis.“
 • „Gali būti, kad dabar tau sunku patikėti, bet tai, kaip jautiesi, pasikeis.“
 • „Gali būti, kad nesuprantu, kaip tu dabar jautiesi, bet tu man labai rūpi ir aš noriu padėti.“
 • „Tu man svarbus. Tavo gyvybė man svarbi.“
 • „Esu pasiruošęs būti šalia tavęs dabar ir kai tau manęs prireiks.“

5. Nesakykite, kad reikia “susiimti ir pralinksmėti”.

Tokie ir panašūs patarimai nepadeda, o tik verčia žmogų jaustis nesuprastu ir atstumtu. Įsivaizduokite, kad jaučiatės taip lyg visas pasaulis yra nusiteikęs prieš Jus, viskas, ką turėjote, byra į šipulius. Ką norėtumėte išgirsti? Svarbu suvokti, kad depresija – labai tikra ir sergančiojo realiai išgyvenama kančia. Tad nevartokite tokių frazių:

 • “Viskas tik tavo galvoje.”
 • “Mums visiems būna sunku.”
 • “Tau viskas bus gerai. Baik jaudintis.”
 • “Rask gerąją pusę.”
 • “Tu turi tiek daug dalykų, dėl kurių verta gyventi, kodėl tu nori mirti?”
 • “Baik elgtis taip kvailai.”
 • “Kas su tavimi negerai?”
 • “Ar tau dar neturėtų būti geriau?”

6. Nesiginčykite su sergančiuoju dėl to, kaip jis jaučiasi.

Nebandykite paneigti jo jausmų ir minčių. Sergančio depresija žmogaus jausmai ir mintys gali būti visiškai iracionalūs ir neatitinkantys tikrovės, tačiau sakyti, kad jis klysta ir yra neteisus – tikrai ne pats geriausias kelias. Vietoje to, galite sakyti „Man gaila girdėti, kad taip jautiesi. Kuo galėčiau tau padėti?“

7. Atstovaukite šviesiąją gyvenimo pusę.

Neneigdamas sergančiojo jausmų, visgi galite atstovauti ir šviesiąją gyvenimo pusę. Niekada neneikite ir nenuvertinkite kito jausmų. Nebūkite įkyrus, tačiau matykite realybę ir palaikykite viltį.

8. Palaikykite viltį.

Priminkite savo artimajam, kad su laiku gydymas padės ir palaipsniui taps lengviau.

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras