DEPRESIJOS GIDAS
Kaip gydyti depresiją?

Koks depresijos gydymas šiuo metu laikomas efektyviausiu?

Kompleksinis požiūris

Tikime, kad biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veiksniai lemia ligos atsiradimą. Paprastai biologiniai veiksniai yra itin sureikšminami, todėl Lietuvoje itin dažnas ir lengviausiai prieinamas yra medikamentinis gydymas. Deja, įsitikinimas, kad depresiją galima gydyti tik vaistais yra labai siauras ir neatitinkantis sergančio žmogaus poreikių, įvairialypių ligos kilmės priežasčių bei Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijų. Dažnai efektyvus gydymas susideda iš psichologinio ir medikamentinio gydymo kombinacijos. Esant lengvai ar vidutinei depresijos formai, galima apskritai išsiversti be gydymo vaistais. Mes galime įvertinti Jūsų būseną ir patarti kokių sveikimo priemonių imtis toliau. Sveikti kartu visada lengviau.

Individualiai parenkamos priemonės

Depresija nėra nuosprendis, daugeliu atvejų ją galima visiškai išgydyti. Yra trys pagrindiniai depresijos gydymo būdai: medicininis, psichologinis ir socialinis. Tačiau vieno iš šių gydymo būdų gali nepakakti norint grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Todėl savo darbe mes vadovaujamės bio-psicho-socialiniu gydymo modeliu, kuris apima visus tris gydymo būdus, kuriuos rekomenduojame atsižvelgdami į Jūsų individualią situaciją.

Mūsų požiūris į depresijos gydymą atitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas ir siūlomą modelį, kuris apima visus tris gydymo komponentus ir jų taikymą:

 

  • Medicininis gydymas. Esant būtinybei ir bendram sutarimui su klientu, rekomenduosime Jums psichiatrus, kurie gali individualiai parinkti ir skirti tinkamus antidepresantus.
  • Psichologinis gydymas, kurio metu suteikiamos individualios profesionalaus psichologo ar psichoterapeuto konsultacijos.
  • Socialinė pagalba. Tai socialinė veikla, meditacija, sportas, mokymasis apie savo ligą, švietimas apie galimus savipagalbos būdus bei kitų socialinių problemų sprendimas.

     

Kas bus, jei nesigydysiu?

Sunkėja ligos forma ir didėja rizika

Negydoma klinikinė depresija tampa vis rimtesne problema. Nesigydant ne tik ligos simptomai palaipsniui sunkėja, bet ir padidėja rizikingo elgesio tikimybė. Pvz., didesnė priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų tikimybė, dažnesni nesaugūs seksualiniai santykiai ir rizikingas vairavimas. Ilgainiui negydoma depresija gali sugriauti artimus santykius ir lemti dideles problemas darbe, galite visiškai prarasti darbingumą. Nesigydant depresijos taip pat didėja rizika, kad Jums kils minčių apie savižudybę arba kad neištvėręs įtampos ir dvasinio skausmo pakelsite prieš save ranką…

Ilgėja sirgimo laikas

Klinikinė depresija – tai liga, kuri paveikia visą žmogų: jo kūną, nuotaiką, mintis ir elgesį. Ji įtakoja ne tik sergantįjį, bet ir tuos, kurie yra šalia. Be tinkamo gydymo, kuris paprastai susideda iš vaistų ir/ar psichoterapijos, depresija gali tęstis mėnesius ar net metų metus.

Rizika sveikatai

Atlikta daugybė tyrimų, kurie rodo, kad depresija labai stipriai įtakoja ne tik psichologinę, bet ir fizinę žmogaus sveikatą. Depresija sergantiems žmonėms daug sunkiau pasveikti po insulto, infarkto ar kitų ligų. Pvz., sergant depresija ir patyrus infarktą, mirties tikimybė yra didesnė.

Kaip galiu žinoti, kad Jūs esate tinkamas pasirinkimas?

Negalite žinoti 100% kol mes nesusitikome. Dabartiniai tyrimai sako, kad geriausiai terapijos sėkmę prognozuoja kliento ir terapeuto santykių kokybė. Mes siūlome susitikti bent kelis kartus, kad galėtumėte suprasti, kaip jaučiatės kartu ir matyti, ar tikrai tinkame vieni kitiems. Jei jausite, kad nesame labiausiai Jums tinkantys psichologai, mielai pasiūlysime kolegas, kurie mūsų nuomone Jums gali tikti labiau.

Atrodo, kad reikės labai daug visko daryti, nemanau, kad tam turiu pakankamai jėgų…

Energijos trūkumas – depresijos simptomas

Puikiai žinome, kad sirgdamas depresija galite jaustis visiškai išsekęs, nuolat pavargęs, bejėgis ir netikėti, kad kas nors apskritai gali Jums padėti. Kai taip jaučiatės, tikrai sunku įsivaizduoti tinkamo gydymo paieškas, kelti klausimus, kaip gydymąsi suderinti su darbu ar mokslu, kaip pasakyti šeimai ir t.t. Ir tai suprantama!

Nuolat sutinkame žmones, kurie jau išbandė DAUG neproduktyvių kelių bandydami spręsti savo sunkumus. Daug būdų, kurie nepadėjo arba pablogino situaciją. Ir tai tikrai išsekina paskutinius vilties lašus, kurių dar nesunaikino pati depresija. Visgi taip pat prasidėjus terapijai matome žmones, kurie po truputį atsipalaiduoja ir ima tikėti, kad jie gali būti suprasti, išgirsti ir jiems gali būti geriau.

Maži žingsneliai

Bet šiandien siūlome galvoti mažais žingsneliais. Tai padės. Tikrai galite paimti į rankas telefoną, tuomet galite surinkti telefono numerį ir palaukti, kol atsiliepsime. Arba tikrai galite užsiregistruoti konsultacijai internetu. O toliau viskas vėl bus po žingsnelį: ateisite į susitikimą (galite prašyti, kad kas nors Jus palydėtų), papasakosite, kaip jaučiatės ir kartu sutarsime, kokį gydymąsi renkamės toliau. Tada vėl sekantis mažas žingsnelis.

Kai jaučiatės išsekęs, neeikvokite jėgų bandydamas aprėpti visą visumą. Pradėkite nuo mažų žingsnelių.

Ką daryti, jei negaliu sau leisti kreiptis mokamos pagalbos?

Psichikos sveikatos centrai

Kreipkitės į polikliniką, kurioje esate registruotas, ir sužinokite, koks Psichikos sveikatos centras Jums priklauso. Užsiregistruokite konsultacijai pas psichiatrą ir/arba psichologą. Ši pagalba Jums nieko nekainuos. Būtinai pasinaudokite ne tik konsultacijos pas psichiatrą galimybe, kurios metu Jums greičiausiai bus paskirti vaistai, bet aktyviai prašykite konsultacijos pas psichologą. Tiesa, paprastai nemokamų konsultacijų pas psichologą kiekis Psichikos sveikatos centruose būna ribotas (pvz., iki 10 konsultacijų per metus). Ir dažniausiai toks trumpas laikas nėra pakankamas ilgalaikiams sunkumams spręsti. Visgi kartais yra galimybė tęsti šias konsultacijas poliklinikoje mokamai, o kaina yra mažesnė nei privačių paslaugų.

Čia rasite psichikos sveikatos centrų sąrašą ir kontaktus: Jaunimo linijos Infobankas.

Jaunimo linija

Jei šiuo metu jaučiatės prislėgtas ir neturite su kuo pasikalbėti, galite skambinti emocinės paramos telefonu „Jaunimo linija“ 8 800 28888. Pokalbiai čia taip pat nemokami ir gali būti tikras išsigelbėjimas, kai išgyvenate intensyvius jausmus, su kuriais sunku išbūti vienam.

Kur galiu sulaukti skubios pagalbos, jei aš krizėje?

Jei galvojate apie savęs žalojimą ar ketinate nusižudyti, pasakykite kam nors, kas gali Jums padėti nedelsiant.

Arba skambinkite nemokamu visą parą veikiančiu emocinės paramos telefonu „Jaunimo linija“ 8 800 28888. Savanoris ne tik išklausys, kaip Jūs jaučiatės, bet ir padės pasirūpinti skubia pagalba, jei ji bus reikalinga.

info@depresijosiveikimas.lt

+370 682 51402

Privatumo politika
Ⓒ 2019 Depresijos įveikimo centras