DEPRESIJOS GIDAS
Depresija: kaip būti su liga?
Nuo ko man pradėti?
Pradžioje susipažinkite su depresijos simptomais ir preliminariai įvertinkite savo būseną.
Emociniams sutrikimams gydymas būtinas, kaip ir visoms kitoms ligoms, o ankstyva diagnostika labai padeda.
Didžioji dalis gydymo susideda iš vaistų ir psichoterapijos kombinacijos. Gydymo vengimas dėl nepatogumo, gėdos ar dėl to, kad tikite, jog galite pats su viskuo susitvarkyti, yra labai pavojingas sprendimas. Nuotaikos sutrikimai nėra kažkas, nuo ko galite nuspręsti pasveikti, jie turi būti gydomi. Sulaukti pagalbos yra labai svarbu. Tai palengvins Jūsų kančias ir išvengsite tolimesnio būsenos pablogėjimo.
Kaip žmonės reaguoja, kai išgirsta, kad jie serga depresija?
Kai kuriems žmonėms aiškus pavadinimas to, kaip jie jautėsi iki šiol, atneša palengvėjimą: „Bent jau žinau, kas su manimi darosi“. Kartais diagnozė nustatoma po daugelio mėnesių ar metų nuo simptomų pradžios. Daugelį metų pragyvenę su klinikine depresija žmonės tikrai lengviau atsidūsta, kai supranta, kad šie simptomai nėra jie patys. Tai liga, kuri turi pavadinimą.
Kitai daliai žmonių išgirsti tokią diagnozę yra labai netikėta ir nemalonu. Kartais žmonės gėdijasi to, kad serga psichikos liga. Tačiau abi reakcijos yra visiškai normalios.
Net, kai diagnozė yra nustatyta ir žmogus ją priima, gali kilti daugybė klausimų ir rūpesčių dėl to, kaip reikės toliau gyventi su šia liga: kokia jos eiga ir pasekmės, kaip tai suderinti su darbu, kaip kalbėti apie ligą šeimoje, nerimas dėl ligos sukeltų emocinių ir fiziologinių apribojimų. Šis susirūpinimas dažnai pasireiškia pykčiu, suirzimu ir gali dar labiau apsunkinti Jūsų savijautą. Nepamirškite, kad depresija yra išgydoma, o prognozės yra labai geros. Kokia bebūtų Jūsų reakcija į ligą, nesate vienas – klinikinė depresija yra labai paplitusi ir išgydoma liga.
Kokių reakcijų galiu tikėtis iš kitų žmonių?
Žmogus, kenčiantis nuolatinį nuovargį ar silpnumą, du įprastus depresijos požymius, gali atrodyti visiškai sveikas. Artimieji ir draugai nesuprasdami situacijos gali iš Jūsų tikėtis daugiau nei iš tiesų galite tuo metu. O simptomai gali būti matomi, kaip charakterio trūkumas. Nuovargis dažnai suvokiamas kaip tingumas ir iniciatyvos stoka; depresiška nuotaika matoma, kaip savęs gailėjimas. Šios reakcijos gali sustiprinti ir taip klibantį pasitikėjimą savimi… Tai galite aptarti su psichologu ir rasti būdų, kaip su tuo tvarkytis. Svarbu nepamiršti, kad milijonai žmonių turi įvairių chroniškų ir laikinų sveikatos sutrikimų, tačiau gyvena pilnavertį gyvenimą, kai sulaukia tinkamo gydymo.
Daugiau minčių apie galimas aplinkinių reakcijas galite rasti straipsnyje Kas nutinka, kai pasakai, kad gydaisi?
DEPRESIJOS GIDAS
Patiriantiems depresiją
Artimiesiems
Depresijos įveikimas